Zbilansowana dieta – jakimi elementami się charakteryzuje?

Zbilansowana dieta - jakimi elementami się charakteryzuje?

Czy zbilansowana dieta to dobra dieta?

Każdy, kto chciałby zredukować swoją wagę, podnieść ją, czy zbudować masę mięśniową, musi zdawać sobie sprawę z tego, że zbilansowana dieta jest fundamentem każdego z tych działań. Jednocześnie jest to jedna z najpopularniejszych form żywieniowych, bowiem nie tylko zapewnia naszemu organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych, jak również jest łatwa w modernizacji. Należy jednak pamiętać, że ten rodzaj diety, podobnie jak wiele innych, nie jest uniwersalny. Wszystko zależy od tego, co chcemy osiągnąć oraz na jakie bodźce reaguje nasze ciało. Jeżeli chcemy, aby nasza dieta była idealnie dopasowana do nas, warto udać się do specjalisty i wziąć pod uwagę wskazówki, jakich udzieli nam dobry dietetyk. Zbilansowany plan żywieniowy jest o tyle, dobry, że jego głównym założeniem jest podział makro i mikroskładników na odpowiednie proporcje. Prezentuje się to następująco:

  • 10-20% – białko
  • 20-35% – tłuszcz
  • 45-65% – węglowodany

Powyższy przykład podziału makroskładników jest optymalny w przypadku, kiedy chcemy dostarczyć naszemu organizmowi ich odpowiednią ilość. Zupełnie inaczej będzie na przykład w przypadku sportów sylwetkowych, kiedy to dominującą ilością będzie białko, bądź w diecie ketogenicznej, kiedy przeważać będą tłuszcze. Na dobrą sprawę, ile uwarunkowań, tyle podziałów. Ważne, by w tym wszystkim nie zapomnieć o odpowiednim bilansie kalorycznym, gdyż inaczej wszystko zostanie pozbawione sensu.

Zbilansowana dieta, a jedzenie co 3 godziny i 5 posiłków dziennie

Z pewnością nie raz trafiliście na stwierdzenie, iż żeby odpowiednio kształtować swoją sylwetkę, trzeba jeść o regularnych porach daną ilość posiłków. Przeważnie argumentowane jest to tym, że w innym przypadku nastąpi niezdrowy spadek glukozy we krwi, co może doprowadzić do nadciśnienia i otyłości. Oczywiście jest to mit. Po pierwsze, wystarczy rozpocząć suplementację chromem oraz kofeiną, aby zapobiec wcześniej wspomnianym, niepożądanym efektom. Po drugie, organizm każdego z nas jest inny i to założenie nie sprawdzi się w każdym przypadku. Po trzecie, pracując, jedzenie o regularnych porach jest bardzo trudnym zadaniem do wykonania i nie każdy posiada taką możliwość. Można jeść nawet jedynie dwa posiłki dziennie, po jednym rano i wieczorem, to nic nie zmieni. Najważniejsze jest to, aby utrzymać ustaloną kalorykę i jeść tak, jak przewiduje to nasz indywidualny plan żywienia.

Dobry dietetyk – czy warto mu zaufać w kwestii zbilansowanej diety?

Nie bez przyczyny na początku wspomnieliśmy, że w kwestii diety warto zasięgnąć opinii specjalisty. W internecie znajdziemy wiele wzorów, dzięki którym możemy obliczyć nasze zapotrzebowanie, jednak nie wykonując podstawowych badań w tym zakresie i będąc ‚zielonym’ można przez długi czas eksperymentować. Dobry dietetyk to po prostu osoba wykształcona, która jest w stanie pomóc nam w profesjonalny sposób. Jeżeli zależy Ci na tym, aby uzyskać jak najlepsze efekty ze swoich działań, bez wątpienia, warto zaufać takiej osobie. Otrzymasz indywidualny plan żywienia i konkretne wytyczne, które pomogą Ci osiągnąć zamierzony cel.

Leave a Reply

Your email address will not be published.