Jak uniknąć efektu jojo – dobry dietetyk podpowiada

jak uniknąć efektu jojoCzęsto spotykanym problemem po pozbyciu się nadmiernych kilogramów jest ponowne szybkie przybranie na wadze. Niestety lekceważenie zaleceń dietetyka może zaprzepaścić nasze starania o piękną sylwetkę. Warto zatem pielęgnować dobre nawyki żywieniowe i świadomie dobierać produkty do swojej diety. Poniższe wskazówki są zatem odpowiedzią na pytanie – jak uniknąć efektu jojo i cieszyć się smukłą sylwetką, dla wszystkich tych, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie.

Zatem, jak schudnąć i jak uniknąć efektu jojo?

Jednym z powodów powrotu do wagi, a nawet wyższej wagi sprzed redukcji, jest stosowanie głodówek lub zbyt restrykcyjnych diet. Tak naprawdę organizm jest wówczas w stanie głodu i po zakończonej kuracji odchudzającej, dąży do gromadzenia zapasów na ewentualny powrót do niskokalorycznej diety. Początkowo przybieramy na wadze niezauważalnie, jednak po dłuższym czasie nowa garderoba jest już za ciasna. A na znalezienie odpowiedzi na pytanie – jak uniknąć efektu jojo zazwyczaj jest już za późno. Do wychodzenia z diety warto przygotować się odpowiednio wcześniej i porozmawiać ze specjalista. Dobry dietetyk przygotuje odpowiedni plan żywieniowy i pomoże nam przejść przez ten uciążliwy okres.

Dobry dietetyk radzi

W poradni dietetycznej dowiesz się, że przede wszystkim należy stosować dietę zbilansowaną, różnorodną, z odpowiednim rozkładem makroskładników, na niewielkim deficycie energetycznym. Nie warto korzystać z modowych diet lub bardzo niskokalorycznych np. 1000 kcal – to zdecydowanie za mało. Organizm jest wprowadzony w stan głodu na długi czas i wkrótce zaprotestuje. Nie powinniśmy również rezygnować z danego makroskładnika, tłuszczu, białek czy węglowodanów. Każdy dobry dietetyk powinien uświadomić nam, że prędzej czy później po nie sięgniemy i to w postaci wyskokoprzetworzonej. Warto również dbać o to, by waga spadała od 0,5 – 1 kg tygodniowo. Kiedy zauważymy, że waga „ stoi” – należy włączyć aktywność fizyczną dostosowaną do własnych możliwości. Można również zmniejszyć kaloryczność diety o 100 – 300 kcal, pod warunkiem, że kaloryczność jest odpowiednio dobrana dla organizmu.

Poradnia dietetyczna i zbilansowana dieta

Nie zakładaj sobie: schudnę do ślubu, do Sylwestra, do wakacji itp. Pamiętaj, że utrata zbędnych kilogramów to długotrwały proces. Bądź aktywny/a ruchowo, szukaj ruchu na co dzień, nie tylko w klubie, włącz spacery, może pomóc Ci liczenie kroków. Pozwól sobie od czasu do czasu na „cheat meal” w chwilach słabości. Drobny grzeszek nie zaburzy całego procesu redukcji a nie będziesz ciągle o tym myśleć. Wychodzenie z redukcji jest równie ważne jak sama redukcja. Jeżeli dieta na ujemnym bilansie energetycznym trwała pół roku, to taki sam czas poświęć na wychodzenie z niej. Dzienne spożycie kalorii należy stopniowo zwiększać, przykładowo 100 kcal/tydzień aż do uzyskania całkowitego zapotrzebowania. Po osiągnięciu wymarzonej sylwetki, nie rezygnuj z codziennej aktywności ruchowej i zdrowej diety. W poradni dietetycznej dowiesz się w jaki sposób uniknąć powrotu do niewłaściwych nawyków żywieniowych.

Podsumowanie

Zawsze należy mieć na uwadze, że spożywanie zwyżki kalorycznej, może doprowadzić do wzrostu wagi ciała. Aby utrzymać efekty swojej ciężkiej pracy należy utrzymać zdrową, zbilansowaną dietę na zawsze. Jeżeli uda Ci się utrzymać wagę przez 5 lat, z pewnością możemy mówić o sukcesie, ponieważ nie wrócisz już do „śmieciowego jedzenia” i potrafisz kontrolować swój bilans energetyczny. A pytanie – jak uniknąć efektu jojo, nie będzie już spędzać snu z powiek.

Leave a Reply

Your email address will not be published.