Diety oparte na jednym składniku – czy są skuteczne?

diety jednoskładnikoweW poszukiwaniu diety „cud” sięgamy po różne sposoby zrzucenia zbędnych kilogramów. Jednym z nich są monodiety, czyli diety jednoskładnikowe. Czy taki sposób redukcji pozwoli osiągnąć trwałe efekty?

Diety jednoskładnikowe – dlaczego warto ich unikać?

Radykalny sposób odżywiania taki jak diety jednoskładnikowe, nie dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Ponadto dłuższe stosowanie monodiety np. owocowej niesie za sobą poważne skutki zdrowotne. Narażamy nasz organizm na niedobór pozostałych makroelementów – białek i tłuszczów, które są odpowiedzialne za wchłanianie i odżywienie. Dodatkowo tak ograniczona ilość składników może spowodować osłabienie organizmu, wycieńczenie, zmęczenie, bóle głowy, senność, wypadanie włosów, zmiany skórne i nerwowość.

Negatywne skutki diety, które mogą rzutować na nasze zdrowie

Bez wątpienia stosowanie monodiet może być bardzo ryzykowne dla naszego zdrowia. Przy dłuższym okresie diety jednoskładnikowe mogą powodować spustoszenie w naszym organizmie i bardzo trudno przywrócić mu utraconą równowagę. Z powodu niedoborów wielu składników zaburzają nasz metabolizm i prowadzą do zmian hormonalnych. Co więcej mogą rzutować na nieprawidłową pracę wątroby, trzustki, gospodarki hormonalnej. Konsekwencją stosowania diety jednoskładnikowej będą częste bóle głowy, senność, osłabienie oraz ogólne, złe samopoczucie. Utracone kilogramy wrócą bardzo szybko.

Odchudzanie – od czego zacząć, aby zrobić to mądrze?

W trakcie monodiety organizm nie otrzymuje wszystkich ważnych składników odżywczych. Jej zwolennicy uważają jednak, że pozwala na szybką utratę masy ciała, oraz oczyszcza organizm z toksyn. W takim razie czy diety jednoskładnikowe są skuteczne? Taka dieta bardzo szybko się nudzi i choć lubimy dany produkt, po jakimś czasie nie będziemy chcieli na niego spojrzeć i w efekcie końcowym wrócimy do dawnych nawyków żywieniowych a co za tym idzie może pojawić się efekt jo – jo. Jeżeli osoba stawia sobie pytanie „od czego zacząć odchudzanie” i koniecznie chce zastosować taką dietę, warto potraktować ją jako 2 – 3 dniową kurację oczyszczającą jako wstęp do właściwej zbilansowanej diety redukcyjnej.

Dobry dietetyk Częstochowa radzi

Ze względu na wszystkie przeciwwskazania oraz negatywne skutki złego odżywiania, warto podejść do diet rozsądnie. Dobry dietetyk Częstochowa radzi, aby dostarczyć organizmowi wszystkich składników odżywczych i pamiętać, że nie ma drogi na skróty do uzyskania zdrowej, zgrabnej sylwetki. Zachęcamy do skorzystania z porad profesjonalisty, dzięki któremu diety jednoskładnikowe nie będą już potrzebne.

Leave a Reply

Your email address will not be published.