Dieta w sporcie – czym się charakteryzuje?

Dieta w sporcie siłowym - czym się charakteryzuje?

Dieta w sporcie siłowym – od czego zacząć?

Decydując się na dietę, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Przede wszystkim powinniśmy skupić się na naszym stanie zdrowia, aktywności fizycznej, oraz na tym, co chcielibyśmy osiągnąć poprzez stosowanie zbilansowanego żywienia. Każdy program żywieniowy jest uzależniony od naszych indywidualnych potrzeb oraz zasad, których powinniśmy przestrzegać, aby nie wyrządzić sobie krzywdy. Dieta w sporcie siłowym jest dosyć charakterystycznym planem, ponieważ jej całokształt zależy od tego, czy chcemy budować masę mięśniową, redukować tkankę tłuszczową czy zachować obecną wagę. Właśnie z tego powodu, pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać, powinno być określenie, który z tych trzech celów chcielibyśmy osiągnąć.

Poradnia dietetyczna, a dieta w sporcie siłowym – czy warto zasięgnąć opinii?

Po określeniu celu, powinniśmy obliczyć swój BMR, czyli dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. W internecie jest wiele uproszczonych kalkulatorów przeznaczonych do wykonania tego działania, jednak w tym wypadku warto nie iść drogą na skróty i posłużyć się odpowiednim wzorem. Dieta w sporcie siłowym ma to do siebie, że wystarczy przekroczyć dziennie raptem 200 kcal i oczekiwany przez nas efekt pojawi się z dużym opóźnieniem. Jeżeli nie chcemy wykonywać obliczeń na własną rękę, warto zgłosić się do specjalisty. Dobry dietetyk pomoże nam w ustaleniu zapotrzebowania kalorycznego oraz udzieli niezbędnych informacji, które posłużą do ułożenia odpowiedniego planu żywienia. Renomowana poradnia dietetyczna posiada swojej kadrze fachowców, którzy dzięki swojej wiedzy są w stanie określić wszelkie niezbędne wytyczne.

Ustalenie ilości makroskładników – czy dobry dietetyk pomoże?

W sytuacji, kiedy już znamy swój cel oraz dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, musimy określić ilość makroskładników, jakie planujemy spożywać. W tym wypadku, przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę białko. To ono jest podstawowym budulcem włókien mięśniowych i będzie niezbędne nawet w przypadku redukcji, gdyż zapobiegnie niechcianemu spalaniu mięśni na ujemnym bilansie kalorycznym. Określenie ilości makroskładników jest najważniejszym aspektem, który odpowiada za skuteczność diety. Z tego powodu, jeżeli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy, warto skorzystać z opinii specjalisty i wziąć pod uwagę to, co ma do powiedzenia dobry dietetyk. Pod jego opieką, będziemy mogli być pewni, że nasza dieta w sporcie siłowym odniesie oczekiwany rezultat i skutecznie wesprze nasze działania ukierunkowane na osiągnięcie wyznaczonego wcześniej celu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.