Rodzina jest najcenniejszym skarbem jaki można posiadać. Dbanie o dobre relacje oraz posiłki przy wspólnym stole, pogłębiają więzi i pozwalają oderwać się od codziennych spraw. To również idealny moment, aby nauczyć swoje pociechy zdrowych nawyków. Dietetyk dla dzieci podpowiada w jaki sposób można to osiągnąć.
Dietetyk dla dzieci i jego cenne porady
Przede wszystkim warto mieć swoim w domu produkty wartościowe oraz pozbyć się niezdrowych przekąsek z szafek. Po powrocie z przedszkola lub szkoły, dziecko będzie miało ochotę na małe co nieco. W zamian zaproponuj mu zdrowy koktajl, owoc, kolorową kanapkę lub lekką zupkę. Nie powinno się maluchom co chwilę proponować przekąsek. Warto poczekać aż zgłodnieją, wtedy sami na pewno poproszą. Paczka chrupek, soczek batonik niestety fatalnie wpływają na apetyt. Zanim zaczniesz zastanawiać się od czego zacząć odchudzanie pomyśl o zdrowiu swoich pociech. Ważna jest regularność. Każdy z nas, a zwłaszcza dzieci lubią uregulowany tryb życia. Naucz rodzinę jeść o stałych porach. Wspólny obiad, podwieczorek czy kolacja przy jednym stole bardzo zbliżają i pogłębiają więzi rodzinne.
Codzienne posiłki i popularne diety
Wielkość talerza również ma znaczenie. Jeżeli masz dziecko z dużym apetytem, serwuj każde danie na małym talerzu, porcja wyda mu się duża. I odwrotnie – jeżeli Twoje dziecko ma mały apetyt, podaj tą samą porcję ale na dużym talerzu. Tak jak sugerują popularne diety, zadbaj o różnorodność potraw. Jeżeli codziennie serwujesz rodzinie te same potrawy, nic dziwnego, że grymaszą i domagają się atrakcyjniejszych, niekoniecznie zdrowych przekąsek. Liczy się również estetyka na talerzu. Zamiast jednej zdrowej rzeczy, warto zaproponować sałatkę owocową, koktajl lub kolorowe kanapeczki. Sprawisz, że przekąski staną się apetyczne i kolorowe. Pozwól również dziecku decydować. Zanim zaczniesz przygotowywać posiłek zapytaj go na co ma dziś ochotę. To sprawi, że zje posiłek z apetytem i poczuje się ważne.
Spotkanie przy wspólnym stole
Zaangażuj rodzinę w drobną pomoc w kuchni. Posiłki przygotowane przez dzieciaki będą chętniej przez nie spożywane. Przy okazji nauczą się dodawać warzywa w różnych kształtach i kolorach. Celebruj z rodziną czas spędzony przy wspólnym stole. Dzięki temu zbliżycie się bardziej do siebie, dowiecie się o wszystkich ważnych sprawach, które wydarzyły się w ciągu dnia. Nie popędzaj najmłodszych członków rodziny. Pozwól by maluch zjadł w swoim tempie, nawet jeśli wiesz, że posiłek wystygnie. Nie okazuj zdenerwowania, ponieważ skończy się to oddaniem przez dziecko nietkniętego pełnego talerza. Nie karm dziecka, pozwól mu jeść samodzielnie. W innym wypadku maluszek potraktuje to jak konieczność i przymus. Nie zmuszaj pociechy do skończenia posiłku, jeżeli uzna, że już nie może więcej zjeść. W innym wypadku jedzenie będzie mu się kojarzyło jak przykra sprawa. Ostatnia ważna rada, którą podkreśla dietetyk dla dzieci – warto zrezygnować z jedzenia posiłków przy włączonym telewizorze, tablecie lub telefonie. Dzieci naśladują dorosłych, bardziej niż nam się wydaje, dlatego smartfony zostawiamy w drugim pokoju. Powinniśmy świadomie wkładać każdy kęs do buzi, w innym razie przeoczymy moment uczucia sytości.
Nie zastanawiaj się od czego zacząć odchudzanie
Warto mieć na uwadze wszystkie rady i każdego dnia wcielać je w życie. Zanim zaczniemy zastanawiać się od czego zacząć odchudzanie, warto wprowadzić do życia rodzinnego zdrowe nawyki. Po pewnym czasie takie zasady staną się przyzwyczajeniem, a nasze pociechy będą dojrzale i świadomie wybierać dania, które chciałaby znaleźć na swoim talerzu.
Leave a Reply