PRZYGOTUJ SIĘ DO WIZYTY – INDYWIDUALNY PLAN ŻYWIENIA

O co zapyta Cię dietetyk na pierwszym spotkaniu? Jak się przygotować? Tutaj znajdziesz przewodnik, dzięki któremu dowiesz się jak będzie wyglądała Twoja pierwsza wizyta. Dzięki przygotowaniu do wizyty sprawisz, że Twój czas będzie wykorzystany najbardziej efektywnie, poznasz zalecenia dietetyczne odpowiadające Twoim potrzebom, a już podczas następnego spotkania otrzymasz stworzony specjalnie dla Ciebie indywidualny plan żywienia.

PORADNIA DIETETYCZNA – PIERWSZA WIZYTA

Pierwsze spotkanie w poradni dietetycznej rozpoczyna się od sprawdzenia aktualnego stanu zdrowia i odżywienia oraz określenia celu terapii i motywacji. Wspólnie z dietetykiem wypełnisz wywiad żywieniowy (na temat preferencji żywieniowych, stylu życia, przebytych chorób), następnie przy użyciu profesjonalnego analizatora przeprowadzimy analizę składu ciała, ustalimy parametry, takie jak BMI, podstawowa przemiana materii, zapotrzebowanie energetyczne, docelowa kaloryczność diety uwzględniająca poziom aktywności fizycznej, która pozwoli na realizację Twojego celu. Oczywiście w trakcie wizyty możesz zadawać pytania, dobry dietetyk Częstochowa wysłucha Cię i chętnie wyjaśni wszystkie kwestie oraz rozwieje ewentualne wątpliwości.

Najlepszym sposobem na przygotowanie do wizyty jest prowadzenie dzienniczka spożywanych posiłków przez kilka dni poprzedzających nasze spotkanie – np. 3 dni. Im bardziej skrupulatne będą Twoje notatki, tym lepszy będzie obraz Twojego sposobu żywienia i dieta, którą otrzymasz będzie lepiej dopasowana do Twoich potrzeb i upodobań. Pamiętaj o wypijanych płynach i przekąskach oraz dodatkach, takich jak cukier i sól.
Przykład:
8.00 1 bułka grahamka, 1 łyżka masła, 2 plastry wędliny, 2 plastry pomidora, 1 szklanka herbaty z 2 łyżeczkami cukru
9.00 filiżanka kawy z mlekiem 2% i 2 łyżeczki cukru
10.00 batonik musli 80g
13.00 mały talerz zupy pomidorowej z makaronem zabielanej śmietaną
15.00 5 kromek pieczywa chrupkiego, serek wiejski 150g
19.00 pizza 3 kawałki, Coca ­Cola 0,5 l
21.00 szklanka zielonej herbaty, dwie garści chipsów.
Twoje zdrowie jest dla nas najważniejsze. Jeśli posiadasz aktualne (z ostatnich miesięcy) wyniki badań, zabierz je na pierwszą wizytę. Jeżeli nie, dietetyk doradzi Ci, jakie badania powinieneś zrobić, aby wykluczyć czynniki np. hormonalne, które mogą mieć wpływ na efekty diety oraz dostosować jadłospis do stanu Twojego zdrowia.
Ważne badania:
 • morfologia z rozmazem,
 • profil lipidowy ( cholesterol całkowity, LDL, HDL, trójglicerydy),
 • TSH,
 • glukoza,
 • wątroba (AspAT, AlAT),
 • nerki (kreatynina, mocznik),
 • wszystkie specjalistyczne badania, które posiadasz, związane z Twoją chorobą (jeśli chorujesz lub cierpisz na jakiekolwiek dolegliwości zwłaszcza ze strony układu pokarmowego).
Najlepiej zapisz na kartce wszystkie leki i suplementy, które przyjmujesz ze wskazania lekarza oraz te bez recepty. Mogą okazać się istotne ze względu na działanie oraz ewentualne interakcje ze składnikami żywności.
Analiza jest przeprowadzana na Profesjonalnym Analizatorze Składu Ciała JAWON MEDICAL IOI 353. Wynik analizy określa masę ciała, zawartość wody w organizmie, masę tkanki tłuszczowej, zawartość protein, minerałów, masę tkanki mięśniowej, obwód talii, poziom tłuszczu trzewnego, podstawową przemianę materii i całkowity wydatek energetyczny czyli dobowe zapotrzebowanie na kalorie. Określa także wiek metaboliczny Twojego organizmu.
Przygotowanie do pomiaru na analizatorze składu ciała
 • Pomiar powinien być wykonywany o stałej porze dnia, w miarę możliwości na czczo
 • Nie należy pić i jeść bezpośrednio przed pomiarem
 • Pęcherz moczowy powinien być pusty
 • W przypadku kobiet, najlepszy czas na pomiar jest do 3 dnia po menstruacji
 • W dniu pomiaru nie należy zakładać rajstop, ponieważ pomiar odbywa się na bosych stopach.

 

DRUGA WIZYTA

Na drugiej wizycie otrzymasz czternastodniowy jadłospis ułożony indywidualnie do Twoich potrzeb. Istnieje możliwość, aby ułożyć indywidualny plan żywienia na krótszy lub dłuższy okres. Dietetyk przekaże wskazówki jak stosować zalecaną dietę i służy wsparciem w realizacji planu żywieniowego. Razem ustalicie pierwszy cel do osiągnięcia, do czasu kolejnej wizyty. Na każdej wizycie wykonujemy pomiar na analizatorze składu ciała. Na każdej wizycie wykonujemy pomiar na analizatorze składu ciała.

TRZECIA WIZYTA

Trzecia wizyta powinna odbyć się z końcem stosowania otrzymanego indywidualnego planu żywienia (standardowo po 2 tygodniach). Wraz z dietetykiem sprawdzisz pierwsze efekty diety. Omówimy Twoje samopoczucie oraz czy jakość potraw i poziom trudności przygotowywania posiłków zostały odpowiednio dopasowane. W razie potrzeby dokonamy odpowiednich modyfikacji i ustalimy kolejny cel, pracując jednocześnie nad Twoją motywacją. Przy tej wizycie również wykonujemy pomiar na analizatorze składu ciała. Na każdej wizycie wykonujemy pomiar na analizatorze składu ciała.

KOLEJNE WIZYTY

Kolejne wizyty kontrolne są co dwa tygodnie, indywidualny plan żywienia jest modyfikowany i urozmaicany tak, by kuracja nie była monotonna i łatwiejsza w dążeniu do wyznaczonego celu. Pozwolą kontrolować Twoje postępy i motywować Cię do przestrzegania zaleceń dietetycznych. Na każdej wizycie wykonujemy pomiar na analizatorze składu ciała. Na każdej wizycie wykonujemy pomiar na analizatorze ciała.

STABILIZACJA MASY CIAŁA – DOBRY DIETETYK CZĘSTOCHOWA

Po wspólnym osiągnięciu założonego celu otrzymasz zalecenia, których stosowanie pozwoli Ci uniknąć efektu jo-jo po zakończeniu kuracji. Na Twoje życzenie pozostaniesz pod długotrwałą opieką swojego dietetyka, zarówno w kwestii żywienia jak i wsparcia w trudnych sytuacjach. Przez cały okres stosowania diety i stabilizacji jesteś w stałym kontakcie z dobrym dietetykiem Częstochowa. Na tym etapie wizyty kontrolne są bezpłatne! Na tym etapie wizyty kontrolne są bezpłatne!

Organizacje i Partnerzy
Polskie Towarzystwo Dietetyki
Polskie Stowarzyszenie Dietetyków
Jest Lepiej